Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.
Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.
Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.
Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.
Chociaż dzieci często obawiają się tego, warto od najmłodszych lat uczyć je, że gabinet dentystyczny to miejsce dla nich dobre, a dentysta zadba o ich zęby tak, aby ich uśmiech był zawsze biały i zdrowy. Tysiące dzieci otwarcie mówią o tym, że boją się iść do dentysty, ponieważ boją się bólu. Warto im jednak wytłumaczyć, że w obecnych czasach stomatolog zawsze dba o to, by dzieci nie odczuwały bólu podczas wizyty i ewentualnego zabiegu. Maluchy nie zawsze wszystko rozumieją, dlatego warto być cierpliwym i wyjaśnić dziecku wszystko, o co pyta, w sposób dla niego przystępny. Prawdopodobnie to wystarczy, aby przekonać dziecko do odwiedzenia fotelu dentystycznego. Jeśli jednak opowiedzenie mu o wszystkim i rozwianie jego wątpliwości nie pomoże, warto rozważyć zaproponowanie mu pewnego rodzaju "nagrody", jeśli tylko pójdzie grzecznie do dentysty i cierpliwie zniesie tę trudną dla niego wizytę. Choć nie jest to może najlepsza ze wszystkich dostępnych metod, to działa ona najlepiej - i to nie tylko na dzieci. Możemy więc obiecać dziecku, że w zamian za jego odważną postawę w gabinecie, dostanie od nas wymarzoną zabawkę, lub też, że zabierzemy je w miejsce, o którym mówiło już od pewnego czasu. Może park rozrywki? Może basen? Z pewnością warto ten jeden raz pójść na ustępstwo, które jednak w dłuższej perspektywie może pomóc dziecku pokonać strach przed dentystą. Jeśli podczas wizyty odkryje ono, że istotnie, nie było się czego obawiać, to na następne wizyty będzie szło znacznie chętniej.
Wizyta u dentysty na pewno nie będzie kojarzyć nam się bardzo miło. Jednak o zęby trzeba dbać, czy tego chcemy, czy też nie. Aczkolwiek, pomimo wszechogarniającego leku wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę, że nowoczesne formy leczenia nie są tak bolesne i nie trzeba tak źle się nastawiać na swoją wizytę w gabinecie. W chwilach obecnych obsługa każdego gabinetu, czy też całościowej przychodni stara się zrobić wszystko, aby pacjent już na samym wstępie mógł się rozluźnić i dobrze poczuć. Uśmiech, miła atmosfera sprawiają, że człowiek nie napina się jak postronek na wietrze. Co oferuje nam dobry gabinet dentystyczny? Przede wszystkim kompleksową diagnostykę - niezależnie od tego, czy jest to gabinet dla dzieci, czy też dla osób dorosłych. Wstępne rozpoznanie i obejrzenie stanu uzębienia powoduje,że można zaproponować fachowe formy leczenia, dzięki czemu będzie można cieszyć się zdrowymi i silnymi zębami. Przy czym należy jednak uważać, jeżeli chodzi o najmłodszych pacjentów, którzy potrafią być bardzo wymagający. Dobry dentysta w pierwszej kolejności zaprasza małe dzieci na wizytę adaptacyjną, dzięki czemu mogą ona zapoznać się z pracą stomatologa i ewentualnymi narzędziami użytkowanymi podczas leczenia. Jak pokazują badania - takie wizyty adaptacyjne pomagają dzieciom się rozluźnić i chętniej przychodzą na kolejne wizyty do takiego miejsca. Pokonanie strachu przed człowiekiem, który z mini wiertarką wkręca się w nasze zęby nie jest łatwe. Ale jest na pewno możliwe do pokonania.